Y Ü K L E N İ Y O R
. . .

İhracat

İhracat Nedir? Türleri Nelerdir?

İhracat, bir ülkeden bir üretici veya pazarlamacının, farklı bir ülkeden üçüncü bir kişiye mal ve hizmetlerin satın alınmak veya tüketilmek üzere gönderilmesi işlemi olarak tanımlayabiliriz. 

Sevkiyat şekli, maliyetler, risklerin üstlenilmesi veya üçüncü şahısların aracılığı, mevcut ihracat türlerini belirler. Bu da ihracatçı ve ithalatçı için avantaj yaratarak daha iyi bir yatırım veya risk ayarlaması sağlar. 

İhracat Türleri

İhracat türleri aşağıdaki gibidir. 

Doğrudan İhracat

İlk büyük ihracat türü, sözde doğrudan ihracattır. Kendi adından da anlaşılacağı gibi, ihracatçının mallarını varış ülkesindeki üçüncü bir kişiye doğrudan sattığı bir ülkedir. Bu ihracatın kontrolünü ve aynı zamanda tüm maliyetlerini şirketin kendisinin üstlendiği anlamına gelir.

Doğrudan ihracat da farklı şekillerde yapılabilir, başlıca:

    • Menşe ülkeden kendi satış ekibini kullanmak.

    • Hedef ülkede bir yan kuruluş oluşturmak.

    • Elektronik ticaret sayesinde büyüyen bir moda olan yurtdışındaki nihai tüketiciye doğrudan satış.

Doğrudan İhracatın Avantajları

Doğrudan ihracatın en belirgin avantajlarından biri daha yüksek ticaret marjı ile çalışılmasıdır. Ayrıca ürününüz ve nihai tüketiciye ulaşana kadar satış zinciri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Bu da size pazar , tüketiciler ve onların tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Dolaylı İhracat

İhracatçı, ticari işlemi gerçekleştirmek için genellikle ihracat yaptığı ülkeden farklı aracılara güvendiğinde, dolaylı bir ihracatla karşı karşıya kalırız. Bu tür ihracata pasif ihracat da denir , çünkü mal ancak temelde ticari bir acente olan aracının satış işlemini kapatıp talep etmesi  durumunda yurtdışına gönderilir. İhracatçı, işlemin ticari şartlarını kabul etmek zorundadır ve onaylanması halinde mal sevk edilir. Kısaca ihracatçı ürünü imal edip anlaşılan bir noktaya gönderir, aracı ise ticari ağını kullanarak ürünü satar.

Dolaylı İhracatın Avantajları ve Dezavantajları

Dolaylı ihracatın temel avantajı, daha az yatırım gerektirmesi ve çok daha basit olması, ürünlerin sunulacağı ülke sayısının artmasına olanak sağlamasıdır. Öte yandan, ürünlerin pazarlanmasının bir kısmında kontrol kaybedilir ve buna uygun bir aracı bulma zorluğunun veya en azından zorluğunun eklenmesi gerekir.  Birçok durumda, aracılar aynı sektördeki birçok şirketi kapsayabilir ve özellikle KOBİ'ler söz konusu olduğunda, ürünlerinin avantajlarını vurgulamak zordur.

İletişim

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2024 | Herdoç Otomotiv | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım, Ankara Web Tasarım